Проф. др Александар Васић

Редовни професор

е маил:aleksandar.vasic@flv.edu.rs

Кабинет: 114

Консултације:

Среда: од 14.00 до 15.00


Биографија

Рођен 22. 07. 1966. године у Новом Саду. Основну школу “Доситеј Обрадовић” завршио у Новом Саду. У Сремским Карловцима завршио “Карловачку гимназију”. Основне и магистарске студије завршио на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду. Звање доктора психолошких наука стекао на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду одбранивши тезу са насловом “Неке особине личности и њихово мерење у раном адолесцентном добу”. Аутор је или коаутор четири монографије и уџбеника, 38 радова и 67 саопштења на домаћим и међународним научно-стручним скуповима. На Факултету за правне и пословне студије др Лазар Вркатић Нови Сад, предаје од 2008. године предмете Развојна психологија, Психологија адолесценције, Педагошка психологија и Психологија индивидуалних разлика. Члан је Друштва психолога Србије.


Област интересовања

Димензиона провера психоаналитичких и сродних конструката у младалаштву.
Научна област: Теоријска и примењена психологија


Одабране референце 

МОНОГРАФИЈЕ, УЏБЕНИЦИ И ПРИРУЧНИЦИ:
Васић, А. (2021). Развојна психологија. Нови Сад: Факултет за правне и пословне студије др Лазар Вркатић.
Васић, А., и Шарчевић, Д. (2012). Психологија и онтогенеза: теорије и истраживања. Нови Сад: Аутори и Факултет за правне и пословне студије др Лазар Вркатић.
Васић, А., Францешко, М., Манасијевић, М., и Шарчевић, Д. (2015) Међуетнички односи младих у Војводини. Нови Сад: Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице.
Чекрлија, Ђ., Ђурић, Д., и Васић, А. (Ур.) (2016). 3. отворени дани психологије Бања лука 2016: Књига сажетака. Бања Лука: Студијски програм Психологија, Филозофски факултет и Нови Сад: Факултет за правне и пословне студије др Лазар Вркатић.
ОБЈАВЉЕНИ РАДОВИ
Васић, А. (2011). Харрy Л. Холлингwортх (1880-1956) или психолог као примењени научник. Цивитас, 1(1), 51-68.
Васић, А. (2014). Цхарлес Е. Спеарман (1863-1945) и факторска анализа после 110 година. Цивитас, 4(7), 56-85.
Васић, А. (2015). Релације самоефикасности и академске мотивације у адолесценцији. Радови: Часопис за хуманистичке и друштвене науке, 22, 231-250.
Васић, А. (2016). Раyмонд Б. Цаттелл (1905-1998) и пола века мултиваријатне експерименталне методологије. Цивитас, 6(2), 35-74.
Васић, А. (2017). Потреба за сазнањем у простору академске мотивације. Зборник Института за педагошка истраживања, 49(1), 7-30.
Васић, А. (2019). Потреба за сазнањем и академска мотивација као предиктори постигнућа студената. Зборник Института за педагошка истраживања, 51(2), 461-506.
Васић, А. (2020). Јохн Б. Wатсон (1878-1958) и случај Малог Алберта. Цивитас, 10(2), 13-48.
Васић, А. (2023). Израда и провера упитника за процену статуса Ја-идентитета. Цивитас, 13(1), 49-69.
Васић, А., и Шарчевић, Д. (2014). Структура и корелати академске мотивације у адолесценцији. У Францешко, М. (Ур.). Вредносне оријентације младих у Војводини: стање и перспективе (стр. 73-103). Нови Сад: Факултет за правне и пословне студије др Лазар Вркатић.
Васић, А., и Шарчевић, Д. (2013). Од алфе до омеге и натраг. Примењена психологија, 6, 287-310.
Васић, А., и Шарчевић, Д. (2014). Структура и мерење мотивације за постигнуће у раном адолесцентном добу. Зборник Института за педагошка истраживања, 41, 91-117.
Васић, А., Шарчевић, Д., и Трогрлић, А. (2011). Задовољство животом у Србији. Примењена психологија, 4, 151-177.
Шарчевић, Д., и Васић, А. (2014). Социодемографски и психолошки корелати школског успеха. Примењена психологија, 7, 401-427.
Трогрлић, А., Шарчевић, Д., и Васић, А. (2013). Пол, школски успех и мотивација за школско учење. Педагошка стварност, 59, 332-349.


За више информација погледајте профиле:
Орцид: https://orcid.org/
ЛинкедИн: https://www.linkedin.com/in/
ГооглеСцхолар: https://scholar.google.com/
РесеарцхГате: https://www.researchgate.net/profile/